İGDAŞ Çağrı Merkezi

444 36 36

'Şirketlerin sahip oldukları en temel değerlerden birisi müşterileridir.’

Çağrı Merkezi, İGDAŞ’ın tüm İstanbul genelinde milyonlarca abonesi ile iletişim içerisinde olmasını sağlayan en hayati noktadır. İstanbul’da doğalgaz aboneleri, İGDAŞ Çağrı Merkezi’ne başta telefon olmak üzere faks, sesli mesaj, e-posta ve sms gibi farklı haberleşme kanalları üzerinden ulaşıp sorularına yanıtlar alabilir, doğalgaz ile ilgili sorunlarının çözümü için talepte bulunabilirler.

İGDAŞ Çağrı Merkezi’ne ya da ilgili diğer bölümlere gelen tüm şikâyetler, verilen hizmetlerin sürekli iyileştirmesi anlayışıyla değerlendirilir. Bu nedenle şikâyetlerin tek bir veri tabanı üzerinde kayıt altına alınması, cevaplanması ve analiz yapılması iyileştirilme süreci açısından büyük önem taşır.

Bu amaç ve hizmet anlayışıyla 2007 yılında kurulan İGDAŞ Çağrı Merkezi, tüm müşterilerin talep, öneri ve şikâyetlerinin 7 gün 24 saat alınıp değerlendirildiği birimdir. İGDAŞ Çağrı Merkezi, yapılan her türlü başvuruyu en doğru, en etkili ve en hızlı şekilde sonuçlandırır. İGDAŞ Çağrı Merkezi’nde, tamamı konusunda uzman bir çözüm ekibi, verilen hizmetlerin iyileştirilmesi ve kalite standartlarının yükseltilmesi için görev yapıyor. Bu ekip, çağrı merkezince ilk görüşme anında yanıtlanamayan konuları araştırıp, çözümlerin geliştirilmesi, uygulamada ve bilgilendirmede standartların korunması için çalışmalar yapar. Bu çalışmalar çerçevesinde bölge, birim ve konu bazlı çağrı raporları yorumlanır. Bu özel ekibin temel amacı; İGDAŞ hizmet kalitesinin yükseltilmesi ve müşteri memnuniyetinin sürekli en üst düzeyde tutulmasıdır.

Süreç Nasıl İşler?

Müşteri iletişim kanallarından her hangi birini kullanarak başvurusunu ilettiğinde, başvurusu İGDAŞ CRM sistemi veri tabanında kayıt altına alınır. Başvurular ana başlıklar altında toplanır. Başvurular ana konusu seçilerek alt konulara ulaşılır. Gelen başvuru ile ilgili birim ve çözüm süresi otomatik atanır. Şikayet ile birlikte eğer varsa müşterinin çözüm önerisi de alınır ve kaydedilir.

Daha ayrıntılı ifade edecek olursak, işlem adımları şu şekilde gerçekleştirilir;

1. Müşteri, 444 36 36 İGDAŞ Çağrı Merkezi hattını telefonla arar.

2. Her çağrı İGDAŞ CRM sisteminde “Talep formu” doldurularak kayıt altına alınır. Aynı zamanda müşteri ile müşteri temsilcisi arasındaki görüşmenin ses kaydı alınır.

3. Müşterinin T.C. Kimlik Numarası ve telefon bilgileri sistemden kontrol edilerek eksik veya değişen bilgiler güncellenir.

4. Müşterinin adı, soyadı ve adres bilgileri teyit edilir.

5. Arayan kişi sistemde kayıtlı olan kişiden farklı bir kişiyse adı ve soyadı kaydedilir.

6. Arayan kişi aboneyse tesisat numarasına göre veri tabanından müşteri bilgileri otomatik olarak çekilerek talep oluşturulur. Abone değilse, form bilgileri doldurularak kayda alınır.

7. Başvuru konusuna göre talep hakkında anında bilgi verilir.

8. Müşteri temsilcisi, telefon ile gelen çağrıyı başka bir telefona yönlendirmez. Gelen çağrıya anlık cevap verir.

9. Anında cevap verilemeyen, araştırma ve işlem gerektiren talep formu Destek Birimi’ne iletilir.

10. Destek Birimi uzman ekipleri tarafından incelenen başvuru, işlem gerektirmiyor ise müşteriye sonuçla ilgili geri bildirim yapılarak sonlandırılır. İşlem gerektiren müracaatlar ise işlem yapılmak üzere CRM programı üzerinden ilgili birime iletilir.

Web üzerinden doldurulan Müşteri Talep Formu otomatik olarak CRM programına kaydedilir.

Yüz yüze müracaatlarda başvurular, Beyaz Masa personeli tarafından CRM sistemine kaydedilir.

Sesli mesaj, faks ve e-mail olarak iletilen başvurular da ayrıca CRM sistemine kaydedilir.

Hizmet binalarımızdaki şikayet iletimi amacıyla kurulan şeffaf hat olarak adlandırılan sabit telefonları kullanan başvuru sahibi, ahizeyi kaldırdığında otomatik olarak Çağrı Merkezine aktarılır. Bu başvurular da normal telefon hattıyla gelenler gibi Çağrı Merkezi müşteri temsilcileri tarafından CRM sistemine kaydedilir. İGDAŞ tarafından şikâyetin yorumu ve belirlenen çözüm alternatiflerinin geri bildirim süresi maksimum 15 gündür.